رویکردهای جدید مدیریتی دانشگاه به‌دنبال تولید ثروت از علم، ایجاد کارآفرینی و توانمندسازی منابع انسانی است

۳۰ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۳۳ کد : ۴۹۷۰ اخبار و رویدادها اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۱۴۶۹
رویکردهای جدید مدیریتی دانشگاه به‌دنبال تولید ثروت از علم، ایجاد کارآفرینی و توانمندسازی منابع انسانی است

دکتر نوریان در نشست فعالان عرصه علم و فناوری کشور مطرح کرد

رویکردهای جدید مدیریتی دانشگاه به‌دنبال تولید ثروت از علم، ایجاد کارآفرینی و توانمندسازی منابع انسانی است

نشست فعالان عرصه علم و فناوری کشور با حضور سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، دکترعلی‌محمد نوریان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف و روسای چند مرکز تحقیقاتی کشور و برخی شخصیت‌های لشکری و کشوری، در سالن همایش‌های بین المللی دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر نوریان در این نشست با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مسلمانان در ماه پرفضیلت مهمانی خدا، ابراز امیدواری کرد همه توانسته باشند از فرصت گرانقدر شبهای قدر نهایت استفاده را ببرند.

او همچنین با ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان و جهادگران عرصه علم و فناوری کشور گفت: «این عزیزان با یک روحیه بالا و رویکرد جهادی به دنبال تحقق مطالبات علمی کشور - تبدیل علم به ثروت - که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است، هستند.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: «مطمئناً فعالان و جهادگران عرصه علم و فناوری کشور به دنبال کارهای معمول علمی، پژوهشی و فناوری نیستند. این گروه با یک روحیه جهادی به دنبال توسعه تکنولوژی، علم و دانشی هستند که بتواند برای جمهوری اسلامی ایران برتری علمی در جهان ایجاد کند و این فعالیت با اموری که به طور معمول در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور صورت می‌گیرد، متفاوت است. امروز این جوانان به دنبال تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند.

دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین نهاد علمی کشور پس از انقلاب اسلامی است

او افزود: «دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین نهاد علمی کشور پس از انقلاب اسلامی تلاش داشته به مطالبات و نیازهای جامعه پاسخ دهد.»

نوریان تاکید کرد دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین نهاد علمی، باید بتواند جایگاه و خاصیت خود را که قدرت‌ساز است، پیدا کند. در حال حاضر در دنیا دانشگاههایی مانند استنفورد و MIT وجود دارند که از نظر گردش مالی و سایر مشخصه‌های علمی و اقتصادی قدرت‌های نهم و دهم اقتصادی دنیا هستند.

او با ارائه آمار مقایسه‌ای بین دانشگاه MIT و دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: «دانشگاه MIT دارای حدود 16هزار دانشجو و 3هزار و 700 استاد است. این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی با یک میلیون و 600هزار دانشجو و بیش از 70هزار عضو هیات علمی فعالیت می‌کند. امکانات، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و فضای آموزشی و ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی نیز بین 20 تا 100 برابر بیشتر از دانشگاه MIT است. لذا دانشگاه آزاد اسلامی از بعد کمی و سخت افزاری و نرم افزاری در گذشته بسیار خوب عمل کرده و تلاش مدیریت جدید موفقیت بیشتر در بعد کیفی است.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی این دانشگاه را دارای یک ثروت مادی، معنوی و نیروی انسانی عظیم اعم از استاد و دانشجو دانست و افزود: «ما باید بتوانیم جایگاه خود را در منطقه، جهان و کشور آنطور که شایسته دانشگاه آزاد اسلامی است، عرضه کنیم و این دانشگاه را با رویکردهای جدید و با کمک سایر بخش‌های کشور به جایگاه واقعی آن برسانیم.»

رویکردهای جدید مدیریتی دانشگاه به دنبال تولید ثروت از علم، ایجاد کارآفرینی و توانمندسازی مدیران است

نوریان بر وجود امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مطلوب در دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد و گفت: «رویکردهای جدید دانشگاه بدنبال تولید ثروت از علم، ایجاد کارآفرینی و توانمندسازی است و سعی دارد با شناسایی وضعیت منطقه‌ای، خلاقیت‌ها و پتانسیل‌های بومی، آنها را رشد داده و زمینه ساز پیشرفت این عناصر باشد تا دانشگاه آزاد اسلامی بتواند به سمت دانشگاه‌های نسل سوم و نسل چهارم در دنیا حرکت کند.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «امروز ما در این دانشگاه به دنبال توسعه مرزهای دانش هستیم. حفظ جایگاه و منزلت پژوهشگران و جذب نخبگان از اولویت‌های مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی است.»

او بر لزوم ایجاد یک شبکه علمی بین پژوهشگران و فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی و در مرحله بعدی بین همه فرهیختگان در کشور تاکید کرد و گفت: «وجود این شبکه که بتواند بین تمامی پژوهشگران ارتباط برقرار کند، کاملاً ضروری است و ایجاد آن در دستورکار دانشگاه قرار دارد.»

نوریان به سایر رویکردهای دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: «گسترش قطب‌های علمی، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، ایجاد و توسعه هسته‌های فناور و گروه‌های تحقیقاتی و ماموریت‌گرا و ارتباط تنگاتنگ تعاملی با صنایع مهم و استراتژیک کشور از دیگر رویکردهای اساسی دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید مدیریتی است.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با ارائه آماری از محصولات دانش بنیان، شرکت‌های فن‌آور و مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی گفت: «در حال حاضر حدود 1110 محصول دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد که نیمی از آن تجاری سازی شده و نیم دیگر آن در آستانه انعقاد قرارداد با هدف تجاری سازی است. خوشبختانه در حال حاضر 109 مرکز رشد و 120 هسته فن‌آور و شرکت دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می‌کنند. 18 طرح شفا (شهرک‌های فناوری آزاد) نیز در واحدهای سراسر کشور کار آغاز را آغاز کرده و به زودی این تعداد به 31 شهرک فناوری در استان‌ها خواهد رسید.»

او ادامه داد: «البته تمام این دستاوردها با زحماتی است که بطور پیوسته ادامه داشته و شاید بهتر است عنوان کنیم که حاصل تلاش‌های مدیران قبلی دانشگاه است و ما در این دوره به دنبال توسعه و پیشرفت تمامی این عرصه‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی هستیم.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه خطاب به جهادگران عرصه علم و فناوری کشور و با اشاره به حدیثی از حضرت علی (ع) مبنی بر اینکه خدا رحمت کند کسی را که بداند از کجا آمده و در کجا قرار دارد و به کجا خواهد رفت، گفت: «سخنان معصومین در همه احوال دارای معنی و چراغی فرا راه آینده است ما باید بر این اساس بتوانیم با شناسایی فناوری‌های جدید در جهان، ‌ایران را به سمت فناوری‌های پیشرفته دنیا سوق دهیم.»

او افزود: «امروز در دنیا 120 فناوری جدید شناسایی شده است. معمولاً کشورهای پیشرفته دنیا برای شناسایی موضوعات و مشاغل جدید تعدادی از این‌ها را در کارگروه‌هایی شناسایی می‌کنند و آینده خود را براساس شناخت فناوری‌ها و بکارگیری آن‌ها در زندگی جامعه شان می‌سازند. ما نیز باید در کشور این کار را انجام دهیم. شناخت فناوری‌های مورد نیاز جامعه ما از اولویت‌هاست.»

نوریان به نمونه‌ای از فناوری‌های روز دنیا اشاره کرد و گفت: «فعالان عرصه علم و فناوری کشور امروز باید درباره ماشین‌های هوشمند و بدون راننده که ربات‌ها بر روی آن کار می‌کنند، توجه لازم را داشته باشند. در حال حاضر دیگر محدودیت ظرفیت نگهداری داده و اطلاعات بی معنی است و فضای بی‌نهایت دیجیتالی برای همه به کار گرفته می‌شود که باید در این زمینه مطالعات اساسی انجام شود.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی افزود: «امروز فناوری ساخت ربات‌هایی با سرویس‌های جدید و وظایف هدایت‌شونده در دنیا وجود دارد که دانشجویان و پژوهشگران ما نیز باید بتوانند با شناخت این فناوری، آن را در کشور به کار گیرند. سلول‌های بنیادی، محصولات ژنتیکی، نانوموادها، داروهای ویژه از جمله این فناوری‌هاست.»

دانشگاه‌ها به فناوری‌های روز توجه کنند

نوریان تاکید کرد پیشرفت‌های فناوری مخابراتی و ایجاد یک شبکه و فضای جدید مخابراتی (تارنمای اشیا و اینترنت اشیا) که کاملاً متفاوت با گذشته است، ماشین‌های هدایت‌شونده با استفاده از اینترنت، پرینترهای سه‌بعدی، موبایل های نسل جدید، انقلاب در جمع آوری و مدیریت داده‌ها، شیشه‌های عینک هوشمند، بایوپرینترهای پزشکی و... تنها گوشه‌ای از فناوری‌های موجود در دنیاست که جهان را تحت تاثیر خود قرار داده و فعالان علم و فناوری ما نیز باید در این راستا و بکارگیری این فناوری‌ها در کشور فعالیت کنند.

او بر لزوم توجه روسای دانشگاه‌ها به علوم و فناوری‌های روز دنیا تاکید کرد و گفت: «روسای دانشگاه‌ها باید بدانند که امروز انقلاب دیجیتالی در حوزه آموزش اتفاق افتاده است. به این معنی که ممکن است یک کلاس با 70 زبان و لهجه محلی دنیا تشکیل شده و در آن واحد 2 میلیون نفر به طور مجازی در این کلاس حضور داشته باشند. دانشگاهها – که قاعده آن این است که باید 20 سال از جامعه جلوتر باشند – باید با شناسایی این تکنولوژی‌ها و طراحی برنامه ریزی‌های لازم، در این زمینه فعالیت کنند.»

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی بر فعالان عرصه علم و فناوری باید به سمت علوم، فناوری‌ها و دانش‌هایی بروند که برای نظام جمهوری اسلامی برتری ایجاد می‌کند اشاره کرد و گفت: «نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امروز به عنوان مدینه فاضله در جهان اسلام فعالیت می‌کند و خوشبختانه توانسته جزیره‌ای امن در منطقه پرآشوب ایجاد کند.»

آمادگی مشارکت مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی برای شناسایی فناوری‌های موجود در جهان و بکارگیری آن در کشور

نوریان در ادامه با اعلام آمادگی مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی در مشارکت برای شناسایی فناوری‌های موجود در جهان و بکارگیری آن در کشور، گفت: «ما آمادگی داریم تا با ایجاد تیم‌های مخصوص تحقیقاتی، با سایر دانشگاه‌ها و نهادهای کشور و همچنین با کمک نیروهایی که ساخته و پرداخته تفکر اسلامی ما هستند، بتوانیم در این زمینه فعالیت کنیم. دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در زمینه توسعه مراکز تحقیقاتی و علمی، راه اندازی شهر علمی مگاترونیک و تکنولوژی اطلاعات ITM ایران را در دستورکار خود قرار داده است که کارهای اولیه آن صورت گرفته و در آینده نزدیکی انشااله به بهره برداری خواهد رسید.»

او در پایان ابراز امیدواری کرد که با کمک و یاری خداوند و همت اساتید و پژوهشگران بتوانیم در زمینه علم و فناوری کشور تکلیف شرعی خود را که مطالبه مقام معظم رهبری، مردم و ایثارگران جامعه نیز است را به انجام رساند.

 


( ۱ )

نظر شما :