عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در واحد تهران شمال: مهمترین مزیت انقلاب اسلامی، دیپلماسی عمومی است

۱۱ مهر ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۷ کد : ۶۳۴۹ اخبار و رویدادها اطلاعیه ها اخبار تصویری
تعداد بازدید:۴۲۸
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در واحد تهران شمال: مهمترین مزیت انقلاب اسلامی، دیپلماسی عمومی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در واحد تهران شمال:

مهمترین مزیت انقلاب اسلامی، دیپلماسی عمومی است

دکتر رحیم پور ازغدی در جمع استادان بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال طی سخنانی به دو شبهه رایج در سیاست خارجی کشور پاسخ گفت.

به گزارش روابط عمومی واحد تهران شمال در پی برگزاری کرسی آزاد اندیشی استادان بسیجی دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز دهم مهرماه دکتر رحیم پور ازغدی طی سخنانی با موضوعیت تعامل با جهان، عزت یا ذلت به دو شبهه رایج در محافل انقلاب از سیاست خارجی پاسخ گفت.

وی در تبیین ابعاد ذلت یا عزت کشور ها در عرصه جهانی به تبیین دو مولفه مهم ایدئولوژی و علم دیپلماتیک در عرصه روابط بین الملل پرداخت و گفت: تمامی قدرت های استعماری دنیا، منافع شان تحت لوای ایدئولوژی به اجرا گذاشته می شود هر چند در ظاهر حامیان حقوق بشر، محیط زیست، صلح جهانی و ... می باشندو بیشتر نمود دیپلماسی دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این موضوع که هیچ جنگی در دنیا اتفاق نیفتاده است مگر این که آمریکا به نحوی در آن نقش داشته است، ادامه داد: تا پیش از انقلاب اسلامی، کشور ایران مجری تصمیمات امریکا در منطقه بود و با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، ایران به عنوان کشوری مستقل در برابر زیاده خواهی های استکبار به رهبری امام خمینی بر سالها استثمار کشور پایان داد.

ایشان با انتقاد از برخی فرایندهای دیپلماسی اخیر کشور با اشاره به تاکید امام خمینی (ره) مبنی بر این که سیاست خارجی کشور تعامل با جهان در قالب ایدئولوژی اسلامی است افزود: در مقوله ایدوئولوژیک صحبت از عزت و منافع ملی کشور است که عرصه علم دیپلماسی این تاثیر گذاری چندان موفقیت آمیز نبوده است چون به ایدئولوزی انقلاب کمتر توجه شده و بیشتر به علم دیپلماسی پرداخته شده است و اظهار داشت دولتهایی که در این روند در عرصه علم دیپلماسی ناکام مانده اند و بدون ایدئولوژی وارد این عرصه شده اند، از بین می روند .

رحیم پور ازغدی هدف دولتهای استکباری راتعمیم زبان، فرهنگ، اقتصاد، و ... و در معنای کلی ساختن شهروند نظم جهانی دانست و گفت دولتهای استکباری در لوای دیپلماسی دنبال منافع ایدئولوژیکی خود هستند هر چند آنها به ما می گویند ایدئولوژیک عمل نکنید در حالی خودشان دنبال منافع خودشان هستند و ارزش های خود را به ذهن، فکر و عرصه بین الملل در قالب ادبیات خاص و ابزارهای متنوع تزریق می نمایند.

این متفکر بزرگ در ادامه با اشاره به فرصت ها و تهدید های فضای مجازی با بیان این نکته که دیپلماسی غرب ایدئولوژیک است اسلام را صد در صد در دیپلماسی جهانی، طرفدار صلح، عزت بشریت، مدارا معرفی کرد و با ضمن اشاره به این موضوع که انقلاب اسلامی مهمترین مزیت اش دیپلماسی عمومی است افزود باید با واقع بینی در عرصه بین الملل از این قابلیت استفاده کرد.

در این نشست استادان واحد تهران شمال با بیان سوالاتی پیرامون موقعیت کشور در عرصه بین الملل، پاسخ های لازم را از دکتر رحیم پور ازغدی دریافت کردند.

کرسی آزاد اندیشی تعامل با جهان (عزت یا ذلت) به همت بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در راستای برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشکده مدیریت این واحد دانشگاهی برگزار شد.


( ۱ )

نظر شما :