امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت

۲۱ تیر ۱۳۹۴ | ۲۲:۰۱ کد : ۷۲۳ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۷۱۰
صبح امروز تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضای دکتر میرزاده رئیس این دانشگاه و مهندس نعمت زاده رسید. هدف از امضاء انعقاد تفاهم نامه همکاری وزارت صنعت،معدن وتجارت با دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد همکاری بین صنعت و دانشگاه در جهت بسط و توسعه همکاری‌های علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی با در نظرگرفتن کلیه امکانات دو طرف است.
امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت

میرزاده: فلسفه تفاهم‌ با وزارت صنعت، حرکت در مسیر ماموریت‌گرایی دانشگاه/ نعمت زاده: دکتر میرزاده از زحمتکشان و خوشفکران نظام بوده و هست

صبح امروز تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضای دکتر میرزاده رئیس این دانشگاه و مهندس نعمت زاده رسید. هدف از امضاء انعقاد تفاهم نامه همکاری وزارت صنعت،معدن وتجارت با دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد همکاری بین صنعت و دانشگاه در جهت بسط و توسعه همکاری‌های علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی با در نظرگرفتن کلیه امکانات دو طرف است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، صبح امروز تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضای دکتر میرزاده رئیس این دانشگاه و مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن وتجارت رسید.

در این جلسه دکتر میرزاده با اشاره به سابقه دوستی و همکاری با مهندس نعمت زاده طی سالیان متمادی گفت: امروز بسیار خوشحال و خرسندم که فرصت مناسبی برای حرکت هر چه بیشتر به سوی تحقق ماموریت گرایی در دانشگاه آزاد اسلامی تحقق یافت و انعقاد این تفاهم نامه به لطف خدا مقدمه این امر خطیر است.

رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان افزود: مهندس نعمت زاده را به حق می توان پدر صنعت نوین ایران دانست زیرا بسیاری از مراحل توسعه صنعتی ایران و اقدامات زیربنایی در این زمینه در دوران ایشان پایه گذاری شده است.

دکتر میرزاده با اشاره به توافق همکاری میان دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: فلسفه و منطق این تفاهم نامه بر مبنای ماموریت گرایی دانشگاه آزاد اسلامی استوار شده است.

وی تاکید کرد: امکانات و قابلیت های بسیار زیاد دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور که در تمامی این سالها با سرمایه های مردم ایجاد شده است این بستر را فراهم کرده است تا تعامل دانشگاه با بخش صنعت بیش از پیش ایجاد شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر تعداد یک میلیون و 700 هزار نفری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: این تعداد دانشجوی جوان در کنار بیش از 70 هزار عضو هیات علمی تمام وقت و نیم وقت می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات و کمبودهای بخش های مختلف صنعتی کشور باشد.

وی ادامه داد: وجود 11 میلیون متر مربع زیربنای مسقف آموزشی در این دانشگاه فضای مناسبی را برای رشد و توسعه تحقیق و پژوهش در کشور ایجاد کرده است که این امر خود به تنهایی یکی از ویژگی های مهم این دانشگاه است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر حرکت این نهاد علمی تحقیقاتی در مسیر کاهش وابستگی به شهریه دانشجویان گفت: هم اکنون بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های جهان در حدود 25 درصد به شهریه دانشجویان خود وابسته هستند که این به خوبی نقش این دانشگاه ها را در تعامل و همکاری با بخش های مختلف صنعتی کشاورزی و خدماتی نشان می دهد.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده میزان وابستگی به شهریه در این دانشگاه تا پایان سال 96 به 60 درصد خواهد رسید و تلاش داریم 40 درصد دیگر آن را از طریق تعامل با بخش های مختلف صنعتی خدماتی محقق کنیم.

امضای نزدیک به 30 تفاهم نامه با نهادها و مراکز مختلف

رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان با اشاره به 30 تفاهم نامه امضا شده این دانشگاه با دیگر نهادها در بخش های مختلف اظهار داشت: تفاهم نامه همکاری با وزارت نفت برای مطالعه بر روی توسعه چند میدان نفتی و افزایش ضریب بازیافت در مخازن نفتی تنها یکی از این تفاهم نامه های مهم امضا شده در این مدت است که تا به امروز پیشرفت خوبی داشته است.

وی ادامه داد: هم اکنون بیش از 7 هزار و 400 آزمایشگاه و 3 هزار و600 کارگاه در طرح ساها و تجمیع و یکپارچگی تمامی آنها از اقدامات بسیاری مهمی در دانشگاه است که خدمات بسیار ارزنده ای را می تواند به دانشگاهیان کشور و حتی در بخش های مختلف صنعتی ارائه دهد.

میرزاده همچنین با تاکید بر اجرای طرح شفا (شهرک های فن آوری آزاد) در دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: امیدوارم این تفاهم نامه موجب پیشرفت هر چه بیشتر این شهرک ها و در کنار آن مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فن آوری شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با شناختی که از مهندس نعمت زاده در این سالها دارم مطمئن هستم که این تفاهم نامه نتایج و آثار مبارکی به همراه خواهد داشت و به یکی از بهترین تفاهم نامه های امضا شده تا به امروز تبدیل خواهد شد.

وی با تاکید بر تشکیل کمیته کاری برای تحقق و اجرای هر چه بهتر تفاهم نامه مذکور گفت: کمیته ای از طرف دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر واشقانی فراهانی، دکتر زیتون نژاد، دکتر رهنمای رودپشتی و دکتر ثمری برای برگزاری جلسات منظم با همکاران و دوستان ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرایی شدن هر چه زودتر این تفاهم نامه تشکیل خواهد شد تا به امید خدا هر چه زودتر شاهد نتایج این تفاهم نامه باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت: دانشگاه آزاد اسلامی در سطح جهانی بی نظیر است

در ادامه این جلسه مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با اشاره به قابلیت های بی نظیر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه با یک میلیون و 700 هزار دانشجو بی شک یکی از بی نظیر ترین دانشگاه ها در سطح جهانی است و قابلیت های بسیار ارزنده ای دارد که می بایست از آنها بهره برد.

وی با تاکید بر وجه مردمی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در هیچ کجای دنیا چنین دانشگاه با عظمتی که تنها با سرمایه های مردمی ایجاد شده باشد وجود ندارد و بی شک می توان از آن در مسیر هر چه بیشتر توسعه کشور بهره برد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یکی از ابتکارات نظام بوده و شخصیت های بزرگ نظام به ویژه رهبر معظم انقلاب و آیت الله هاشمی رفسنجانی در تاسیس آن نقش داشتند.

وی با بیان اینکه لازمه رسیدن به کیفیت عبور و پشت سر گذاشتن کمیت است، تصریح کرد: در ابتدای تاسیس این دانشگاه و در آن شرایط زمانی انتقادهایی به کمی نگری این دانشگاه مطرح می شد ولی به نظر بنده رمز رسیدن به کیفیت عبور کردن از مرحله کمیت است، همانطور که هم اکنون نیز در این دانشگاه حرکت شتابان به سوی کیفیت را مشاهده می کنیم.

مهندس نعمت زاده با اشاره به بی مهری های دولت سابق به دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: در دولت گذشته به دلایلی به دانشگاه آزاد اسلامی بی مهری هایی شد، با این حال این دانشگاه از مسیر خود و اهداف متعالی خود دور نشد و هم اکنون با سرعت در آن مسیر گام بر می دارد.

دکتر میرزاده از زحمتکشان و خوشفکران نظام بوده و هستند

وی در ادامه با اشاره بر رابطه دوستی خود با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: دکتر میرزاده از زحمتکشان و خوشفکران نظام بودند و هستند و یکی از یادگارهای ایشان در این سالها مسئولیت هدایت بدنه دولت در سالهای 74 تا 76 برای تدوین سند چشم انداز 25 ساله نظام یا همان ایران 1400 است.

مهندس نعمت زاده تاکید کرد: در آن سالها بعد از ارسال نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور وقت برای تدوین این برنامه بلند مدت و استراتژیک، دکتر میرزاده از سوی رئیس جمهور مسئول پیگیری این امر شدند و در نیمه های سال 76 این سند را آماده و ارائه دادند که بعدها به برنامه چشم انداز بیست ساله یعنی ایران 1404 تبدیل شد.

تفاهم نامه همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی متمایز از دیگر تفاهم نامه ها است

وی در ادامه با اشاره به تفاهم همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این تفاهم نامه به طور حتم منشا خیر و برکت خواهد بود و به نظر وجود چند ویژگی این تفاهم نامه را از تفاهم نامه های دیگر این وزارت خانه با دانشگاه های مختلف متمایز می کند.

مهندس نعمت زاده تاکید کرد: مردمی بودن دانشگاه آزاد اسلامی و پراکندگی آن در سراسر کشور به طور حتم ویژگی است که هیچ دانشگاهی از آن برخوردار نیست و این شاخصه به خوبی می تواند در اجرایی شدن و تحقق اهداف این تفاهم نامه کمک کند.

وی با اشاره به تعامل دانشگاه و بخش های مختلف صنعتی تاکید کرد: باید برای تعامل واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور با 90 هزار واحد صنعتی در تمامی مناطق ایران مکانیسم هایی طراحی شود و به نظر می رسد یکی از وظایف این تفاهم نامه طراحی این مکانیسم ها باشد.

مردمی بودن دانشگاه آزاد اسلامی شاخصه اصلی و مهم این دانشگاه

وزیر صنعت معدن و تجارت ادامه داد: مردمی بودن دانشگاه آزاد اسلامی به طور حتم می تواند در تعامل واحدهای صنعتی با این دانشگاه تاثیر گذار باشد و این شاخصه‌ای است که دانشگاه های دولتی از آن محروم هستند و یکی از مهمترین ویژگی های دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی همچنین با اشاره به فضاها و وسعت بسیار زیاد واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور تاکید کرد: یکی دیگر از ویژگی های دانشگاه آزاد اسلامی وجود فضاهای و زمینهای وسیع در تمامی واحدها است که می تواند به اجرای طرح های نمایشگاه های صنعتی و همکاری های دو جابنه در تمامی استان ها و شهرهای کشور کمک کند.

نعمت زاده تصریح کرد: ایجاد شهرک های صنعتی خاص در برخی از نقاط و با همکاری دو سویه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و واحدهای صنعتی بخش دیگری از اقداماتی است که که باید برای آن مکانیسم های خاصی طراحی و پیش بینی شود.

وزیر صنعت معدن و تجارت همکاری های علمی و تحقیقاتی را یکی دیگر از زمینه های همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با این وزارت خانه خواند و گفت: هم اکنون در بخش های مختلف صنعتی پروژه هایی وجود دارد که اساتید و اعضای هیات های علمی می توانند به عنوان فرصت های مطالعاتی خود بر روی آنها کار کنند که این امر نیز با وجود 70 هزار عضو هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی یکی دیگر از موضوعاتی است که باید به آن توجه کرد.

اهداف تفاهم نامه

شایان ذکر است، هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه ایجاد همکاری بین صنعت و دانشگاه در جهت بسط و توسعه همکاری‌های علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی با در نظرگرفتن کلیه امکانات طرفین اعم از فنی، تولیدی، نیروی انسانی و اطلاعات، تجربه و تخصص آنان است.

مهمترین زمینه های همکاری بین وزارت صنعت،معدن و تجارت و دانشگاه آزاد اسلامی، توسعه کارآفرینی و تسهیل و تشویق و حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری، صنفی و خدماتی و طرح شهرک های فناوری آزاد (شفا) و توسعه همکاری‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری و عمرانی در جهت ارتباط پایا و سازمان‌یافته بین وزارت و دانشگاه می باشد.

همچنین، استفاده متقابل از امکانات و ظرفیت‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی طرفین و برگزاری دوره‌های کوتاه مدت آموزشی به منظور ارتقای سطح تحصیلی مدیران و کارکنان وزارتخانه ، ایجاد بستر انجام پروژه‌ها و پژوهش‌ها، طرح های تحقیقاتی مشترک اعضای هیأت علمی دانشگاه و وزارت و نیز پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در راستای اهداف و برنامه‌های وزارت و برگزاری نشست‌های علمی مشترک (سمینارها، همایش‌ها و ...) و همچنین تبادل اطلاعات و اسناد علمی بین وزارت و دانشگاه در این تفاهم نامه به عنوان زمینه های همکاری دو طرف مطرح شده است.

بر اساس این تفاهم نامه، وزارت صنعت،معدن و تجارت متعهد شده است تا اعطای مجوز ایجاد شهرک یا ناحیه صنعتی، صنفی و خدماتی در محدوده یا حریم پارک‌های علم و فناوری به دانشگاه برای ایجاد ارتباط موثر و روزآمد صنعت و دانشگاه بر اساس قانون تأسیس شهرک‌های صنعتی ایران مصوب 7/12/1362 و اصلاحیه‌های بعدی آن و سایر قوانین و مقررات مربوط را اعطا کند.

همچنین حمایت مالی از تحقیقات دارای اولویت وزارتخانه توسط واحدهای دانشگاه که توانمندی لازم را از نظر نیروی انسانی، تجهیزات آزمایشگاهی وکارگاهی دارا هستند انجام می شود.

دانشگاه آزاد اسلامی نیز متعهد شده است، هدایت پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی دانشجویان به سوی اهداف و موضوعات پژوهشی مورد نیاز وزارت صنعت،معدن وتجارت؛ هدایت پروژه‌ها و پژوهش‌های اعضای هیأت علمی در جهت اولویت‌های سرمایه‌گذاری وزارت و برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه و بلندمدت برای ارتقای سطح تحصیلی مدیران و کارکنان بخش صنعت، معدن و تجارت را محقق سازد.

 


نظر شما :