(92.10.30) دانشگاه آزاد اسلامی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی در آموزش عالی است

۳۰ دی ۱۳۹۲ | ۲۰:۳۲ کد : ۹۴ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۶۹۵
آئین تجلیل از پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در آخرین روز دی ماه برگزار شد.
(92.10.30) دانشگاه آزاد اسلامی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی در آموزش عالی است

دکتر رهنمای رودپشتی در آئین تجلیل از پژوهشگران برتر واحد تهران شمال :

دانشگاه آزاد اسلامی مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی در آموزش عالی است

آئین تجلیل از پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در آخرین روز دی ماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحد تهران شمال دکتر رهنمای رودپشتی، در این مراسم طی سخنانی با نگرشی اجمالی به روند تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی، توسعه و موفقیت این شجره طیبه را مرهون تدبیر آیت اله هاشمی رفسنجانی و مدیریت دکتر جاسبی دانست و افزود: نام این دو شخصیت بزرگوار در آموزش عالی کشور جاودانه خواهد ماند.

معاون برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی در بخش دیگر سخنان خود  دانشگاه آزاد اسلامی را دارای مکتب دانشگاهی و علمی و مدرن دانست که به عنوان دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی در آموزش عالی درخشیده است و افق های روشنی پیش روی دارد.

دکتر رهنما که در جمع پژوهشگران و پیشکسوتان علمی واحد تهران شمال ایراد سخن می کرد در ادامه با مقایسه هزینه های تحصیل در دانشگاههای دولتی و غیر انتفاعی و مقایسه کیفیت آنها افزود : دانشگاه آزاد اسلامی بدون اتکا به درآمدهای نفتی به این حجم از بالندگی و رشد رسیده است که در نوع خود بی نظیر و سهم عمده ای در تولید ناخالص ملی دارد.

ایشان در ادامه سخنان خود با تقدیر از خدمات روسای وقت واحد تهران شمال به تبیین مهمترین تصمیمات دوره مدیریت دکتر میرزاده پرداخت و افزود: از 28 شهریور سال جاری و پس از تصمیم هیأت امنای دانشگاه و رأی قاطع شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر میرزاده، تیم مدیریتی جدید با پشتوانه تجربه و مطالعات گسترده توانست تصمیمات راهبردی مهمی جهت مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی اتخاذ نماید که از آن جمله محدود نمودن ادارات سازمان مرکزی با ارتقای سرعت خدمات و چابک تر شدن آن بود به طوری که با تقلیل ادارات سازمان از 200 به 20 اداره به تقویت نقش راهبردی در این مجموعه پرداخته شده است به طوری که طبق سیاستگزاری اخیر در این فرایند،  نقش مدیریتی به واحد ها و  دوایر صف واگذار و نقش راهبردی توسط  سازمان مرکزی صورت می پذیرد .

این عضو ارشد دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به روند شکل گیری شورای اقتصاد دانش بنیان پرداخت و افزود: با تشکیل این شورا رویکرد دانشگاه به عرصه علم توأم با نافع بودن آن مورد توجه است،  از این رو تشکیل شوررای دانش  بنیان،  یک مأموریت متفاوتی از کارکردهای آتی دانشگاه را ترسیم می نماید که این امر در حصول منابع مالی جدید و کاهش وابستگی به شهریه نمایان تر خواهد شد.

دکتر رهنما جذب هیأت علمی و اصلاح هرم هیأت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی را در راستای توسعه تحصیلات تکمیلی و ارتقای رشته ها از دیگر محورهای سخنان خود قرار داد و تصریح کرد: تمهیدات لازم برای توسعه و اصلاح زیر ساخت ها در حوزه آموزشی مورد توجه قرار گرفته که این تصمیم در راستای جوابگویی به 700 هزار داوطلب ورود به عرصه تحصیلات تکمیلی اتخاذ گردیده است .

ایشان در ادامه از تغییر عنوان معاونت فرهنگی به معاونت فرهنگی و اجتماعی، معاونت آموزش، به معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی و ضرورت تشکیل معاونت ورزش در دانشگاه آزاد اسلامی با رویکرد حضور در عرصه های اجتماعی  و کمک به وضع فرهنگی و اجتماعی مردم سخن گفت و با تبیین عملکرد معاونت برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی ، شکل گیری این معاونت را یک حرکت فرا معاونین برشمرد و ضمن تشریح اهداف آن و ترسیم چشم اندازهای دانشگاه گفت: در چشم اندازهای دانشگاه باید سهم دانشگاه در تولید علم ، ثروت و فرهنگ جامعه تحقق پیدا کند چون اعتقاد داریم دانشگاه آزاد اسلامی دارای توانمندی های فراوانی است.

دکتر رهنما در ادامه با انتقاد از توسعه نابرابر بخش سخت افزاری و مغز افزاری در دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در بودجه سال 1393  بودجه پژوهشی دانشگاه از 5 درصد به 8 درصد افزایش پیدا نموده است که این امر موید اهمیت پژوهش و فناوری در مدیریت جدید دانشگاه است.

وی همچنین با اشاره به تدوین آئین نامه رکود علمی چه در حوزه های آموزشی و چه در حوزه های پژوهشی خاطر نشان ساخت : در برنامه ریزی آتی، منابع درآمد دانشگاه از محل دریافت شهریه 88  درصد و 12 درصد بقیه  نیز از محل فعالیتهای دانش بنیان تأمین خواهد شد که تدابیر لازم این امر محقق خواهد گردید.

معاون برنامه ریزی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با توضیح این نکته که پژوهش نیاز به تفکر دارد و در صورت داشتن تفکر پژوهشی قطعاً تحمل ها زیاد خواهد شد از مراقبت و مدیریت پژوهش نیز سخن گفت و افزود: این امر نیازمند بستر مناسب ، زیر ساخت و کارکردی دارد و ناوگان پژوهشی دانشگاه باید روزآمد شود.

ایشان در پایان سخنان خود آینده دانشگاه آزاد اسلامی را  بسیار درخشان ترسیم نمود و با بیان این جمله که امروزه دانشگاه آزاد اسلامی نیاز به کار، کار و کار دارد با تأکید بر اجتناب از هرگونه سیاسی بازی و سیاست زدگی در دانشگاه اظهار داشت: ما باید اندیشه سیاسی داشته باشیم و با سیاسی بازی و اغواگری سیاسی نمی توان دانشگاه را اداره کرد.

 

دکتر صفا نیا، رئیس واحد تهران شمال:

واحد تهران شمال قابلیت تبدیل شدن به دومین واحد دانشگاهی تهران بعد از واحد علوم و تحقیقات

دکتر علی محمد صفا نیا رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در آئین تجلیل از پژوهشگران این واحد دانشگاهی نیز طی سخنانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال را دارای نقاط  قوت بسیاری دانست  و از بررسی و مطالعات جهت ارتقای این توانمند های از جمله افزایش رشته های تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و تقویت حوزه های پژوهشی خبر داد و اظهار امیدواری کرد واحد تهران شمال از واحد های موفق در تهران باشد.

رئیس واحد تهران شمال در ادامه  با اشاره به مختصات آموزش عالی کشور در چند دهه اخیر ، روند تغییرات ساختاری در این حوزه را نیازمند تحولات بنیادی دانست و تصریح کرد: در دهه های گذشته در تمام اقصی نقاط کشور تعداد کمی دانشجو در دانشگاهها حضور داشتند ولی هم اکنون این تعداد افزایش و رشته های تحصیلی که بیشتر علوم انسانی و رشته های محض بود،  امروزه به سوی رشته های کار بردی و فنی مهندسی سوق یافته است.

دکتر صفا نیا حضور حجم دانشجو و استاد را نشان از برون گرایی و توسعه آموزش عالی دانست و افزود: استراتژیهای دانشگاه این است که رویکرد دانشگاه،  به « دانشگاه پیشرو و کارآفرین » تغییر یابد. ایشان ویژگیهای دانشگاه پیشرو و کارآفرین را تنوع در منابع مالی( مستقل از شهریه )، هسته نظارتی تدارکاتی و پشتیبانی قوی ، مرزهای گسترش یافته فعالیتها ، کانون علمی با انگیزه و فرهنگ منسجم کارآفرینی قلمداد کرد و اظهار داشت برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت ، میان مدت و  درازمدت استراتژیهایی باید تدوین ، اجرا و نظارت شود.

رئیس واحد تهران شمال ادامه داد: امروزه برخی کشورهای توسعه نیافته پژوهش را یک رویکرد شعاری می دانند لذا این رویکرد می بایست در دانشگاهها تغییر یابد و شورای پژوهشی با کمک همه پژوهشگران و علاقه مندان تحقیق تشکیل و فضا برای پژوهشگران آماده شود.

از این رو باید بیشترین بخش بودجه به فعالیت پژوهشی اختصاص یابد . ایشان از توسعه و حمایت از فعالیت  شرکتهای دانش بنیان ، تقویت بخش  ارتباط با صنعت ، راه اندازی اتوماسیون اداری و انفورماتیک را از دیگر اولویت های مورد توجه در واحد تهران شمال برشمرد که در  دستور کار قرار داد.

در این مراسم دکتر علی مراد خانی معاون پژوهش و فناوری واحد، دکتر وحید کیارستمی  مدیر پژوهش و فناوری واحد و دکتر شکوری رئیس باشگاه پژوهشگران و نخبگان واحد گزارشی از اهم دستاوردهای پژوهشی را به سمع و نظر حاضرین رساندند.

خاطر نشان می سازد در پایان این مراسم از پژوهشگران برتر واحد تهران شمال تجلیل و با اهدای لوح یادبود تقدیر به عمل آمد

 

 

 


نظر شما :