معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی:

ابتکارات و اقدامات واحد تهران شمال منشاء اثر و قابل الگو برداری و تسری به سایر واحدها

۱۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۹ کد : ۹۴۰۶ اخبار و رویدادها اطلاعیه ها اخبار تصویری
تعداد بازدید:۱۴۰۰
جلسه شورای فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با حضور دکتر جهان بین، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و مدیران این حوزه معاونت، دکتر اقراریان، مدیرکل فرهنگی استان تهران، رئیس، معاونین، مسئولین و مدیران حوزه معاونت فرهنگی واحد تهران شمال، برگزار شد.

در این جلسه دکتر جهان بین، معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، با ذکر این نکته که بودجه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی، یک درصد کل بودجه آن است به نحوه تخصیص این بودجه پرداخت و گفت: با اعتقادی که ما به کار در سطح واحدها داریم، بودجه ستاد را از 33 درصد به 20 درصد کاهش داده و سهم واحدها را از 40 به 60 درصد و سهم استان ها را از 17 به 20 درصد افزایش دادیم تا تشکل های دانشگاه را در سطح واحدها پویا و رشید کنیم و در همین راستا ما انتخاب و انتصاب مدیران فرهنگی واحدها را به خود واحدها واگذار کرده ایم.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان اینکه همه چیز بر فرهنگ مؤثر است اما بعضی عوامل اثرگذارتر هستند، گفت: بر طبق نظریات و فرمایشات مقام معظم رهبری مهمترین عوامل اثرگذار بر حوزه فرهنگی دانشگاه عبارتند از: سلوک مدیران، استادان، تشکل ها و کانون ها، خانواده، فضای مجازی و رسانه.

دکتر جهان بین با بیان این موضوع که معاون فرهنگی موفق، معاونی است که بیشترین تعامل را با استادان داشته باشد و از طریق استادان، موضوعات فرهنگی را به دانشجویان انتقال دهد، گفت: بنابراین تاکید داریم که اگر ما استادان را در خصوص مسائل فرهنگی به روز کنیم و از طریق آنان دانشجویان را به روزتر کنیم؛ اهمیت آن از برگزاری همایش ها و سمینارهای فرهنگی بیشتر است.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با تشریح این نکته که ما باید به جای مدیریت فرهنگی، مدیریت فرهنگ داشته باشیم و مدیریت فرهنگ به معنی مدیریت تمام عوامل موثر بر فرهنگ در تمام حوزه های علمی، پژوهشی و دانشجویی است، گفت: به همین دلیل معتقدیم که شورای فرهنگی واحدها شورای فکر و شورای طراحی است که باید بر تمام حوزه های دانشگاهی تاثرگذار باشد.

دکتر جهان بین ابتکارات و اقدامات واحد تهران شمال را قابل الگوبرداری و تسری به سایر واحدها و منشاء اثر دانست.

وی از راه اندازی سامانه درگاه فرهنگی دانشجویی برای  ثبت و ارزیابی عملکرد واحدها خبر داد و گفت: ما در پایان هر سال با توجه به شاخصه های مشخص شده، برای هر واحد کارنامه دانشجویی فرهنگی صادر خواهیم کرد که این شاخصه ها عبارتند از اینکه استادان چه میزان در کارهای فرهنگی دخیل بوده اند؟ خانواده ها چه میزان مخاطب این فعالیت ها بوده اند؟ تشکل ها چقدر فعالیت فرهنگی داشته اند؟ و اینکه رسانه و فضای مجازی چقدر در خدمت فرهنگ بوده است؟

در ادامه این جلسه دکتر حمیدرضا خالدی، رئیس واحد تهران شمال، با ذکر این نکته که دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال دارای بیش از 37 هزار دانشجوست که تعداد 33 هزار نفر از آنان دانشجوی فعال هستند، گفت: با توجه به جمعیت 3 میلیون و 300 هزار نفری دانشجویان کل کشور، ما در واحد تهران شمال میزبان یک درصد از دانشجویان کل کشور هستیم.

رئیس واحد تهران شمال با بیان این مطلب که دانشگاه موفق دانشگاهی است که تمام اجزای آن در شکل مناسب و بصورت متناسب رشد کنند، گفت: اگر یک دانشگاه در حوزه های مختلف علمی، فرهنگی، پژوهشی، اخلاقی، مدیریتی و تربیتی شاخص باشد؛ این دانشگاه یک دانشگاه انقلابی و تراز خواهد بود.

وی ادامه داد که ما معتقدیم اصل فعالیت دانشگاه در داخل کلاس و توسط استادان انجام می شود که خوشبختانه در این دانشگاه اساتیدی داریم که در بعضی مسائل علمی کشور جزو نخبگان تراز اول کشور هستند و الان در حوزه تولید بعضی از مسائل فنی و نظری در مجامع علمی حرف دارند و الحمدلله این واحد توأم با این ظرفیت علمی در بحث فرهنگی هم با هماهنگی و یکپارچگی تمام ارکان فرهنگی آن، دغدغه کار فرهنگی داشته و در این زمینه کارها و خدمات ارزشمندی داشته است.

دکتر خالدی با اشاره به این فرموده مقام معظم رهبری که من جانم را برای فرهنگ می دهم،گفت: ما فرهنگ را محور و فضای غالب دانشگاه در حوزه های پژوهش، مدیریت، امور علمی، جذب اساتید، مدیریت کلاس و همه مسائل دانسته و اذعان داریم که موضوع فرهنگ بر همه کارها و برنامه های ما در اداره این واحد دانشگاهی سیطره دارد.

خالدی اشاره کرد که ما مرهون و مدیون خون صدها هزار شهید هستیم و هر لحظه باید آنان را ناظر و شاهد بر عملکرد خود بدانیم، گفت: باور داریم اصلی ترین وظیفه ما امروز تبیین گام دوم انقلاب است و معتقدم ریشه تمام این مشکلات امروزی عدم توجه دقیق، همه جانبه و اجرائی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری است، در کشور هر نهادی که به حضرت آقا بیشتر چشم دوخته، موفق تر، کارآمدتر و سرافراز تر می باشد و شخصاً معتقدم اگر آنگونه رفتار کردیم که خاری در چشم دشمنان انقلاب و نظام باشیم یعنی کار خود را به درستی انجام داده‌ایم.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام قوامی رئیس دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در واحد تهران شمال، با برشمردن خصوصیات کارفرهنگی گفت: برای انجام کارفرهنگی اثرگذار باید وقت صرف کرده و زمینه را فراهم نموده و اذهان را جلب کنیم و یقین داریم آن کار فرهنگی که برای خدا باشد بر دل ها می نشیند و اثرگذار خواهد بود.

وی اعتقاد به کار فرهنگی از جانب مجریان امور فرهنگی را از دیگر شرایط اثرگذار بودن این فعالیت ها ذکر کرد و گفت: علاوه بر این مورد، کار فرهنگی باید محتوایی غنی داشته باشد و اگر این دو مورد اخیر مکمل هم باشند کارهای فرهنگی ما بسیار ثمربخش خواهند بود.

در ادامه این جلسه تعدادی از مسئولین حاضر در این نشست به بیان دیدگاه ها و ارائه پیشنهادهای خود در حوزه های مختلف فعالیت های فرهنگی پرداختند.

 


( ۱۰ )

نظر شما :