زنده نگه داشتن فرهنگ دفاع مقدس باید در دستورکار دانشگاه ها قرار گیرد

۱۳ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۷ کد : ۵۱۳۰ اخبار و رویدادها اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۱۲۱۵
زنده نگه داشتن فرهنگ دفاع مقدس باید در دستورکار دانشگاه ها قرار گیرد

دکتر رهبر در نشست مشترک فرماندهان بسیج کارکنان وزارت علوم، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تاکید کرد:

زنده نگه داشتن فرهنگ دفاع مقدس باید در دستورکار دانشگاه ها قرار گیرد / دشمن‌شناسی باید به عنوان یک درس در سرفصل دروس واحدهای دانشگاهی قرار گیرد  /تقویت کرسی های آزاد اندیشی در عرصه های سیاسی

 

نشست مشترک فرماندهان بسیج کارکنان وزارت علوم، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، با حضور سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و سرهنگ حسین نصیرزاده فرمانده مرکز مقاومت بسیج کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرهاد رهبر در این نشست با سلام و درود به پیشگاه حضرت بقیه الله (عج)، محضر مبارک مقام معظم رهبری، روح امام خمینی (ره) و شهدا به ویژه شهید حججی گفت: بسیار خوشحالم که در ایام مبارک ماه ذی‌الحجه و بین دو عید بزرگ قربان و غدیرخم در خدمت شما عزیزان هستم و امیدوارم خداوند به برکت این ایام عزیز، به کار ما نیز خیر و برکت عطا کند.

دکتر رهبر با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد که در تمامی این جلسات میزبان بسیجیان عزیز باشد، گفت: میزبانی از بسیجیان برای ما افتخار است. امیدوارم که خداوند نام ما را در فهرست کسانی که بسیجی واقعی بودند، ثبت و ضبط کند چرا که این اسم بسیار مقدس است.

وی افزود: ان‌شاءالله بتوانیم با کمک خداوند ادامه‌دهنده راه بسیجیانی باشیم که امروز در بین ما نیستند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز باید تعریف جدیدی از دفاع و حوزه دفاع مقدس داشته باشیم، اظهار داشت: زنده نگه داشتن فرهنگ دفاع مقدس باید در دستورکار دانشگاه ها قرار گیرد. حضرت امام (ره) جنگ را نعمت الهی می دانستند و مقام معظم رهبری تثبیت نظام مقدس انقلاب اسلامی را از مسیر دفاع مقدس دانسته‌‌اند یعنی جنگ را گنجی دانسته‌اند که هنوز آثار پنهان آن را کشف می کنیم.

دکتر فرهاد رهبر با بیان اینکه اولین و مهمترین آثار پنهانی که از دفاع مقدس به جا مانده، مدل دفاعی ایران است که امروز ارتش های بزرگ دنیا را به زانو درآورده است، گفت: ‌البته مدل و الگوی دفاعی جمهوری اسلامی ایران نه فقط در عرصه نظامی، بلکه در سایر عرصه ها نیز راهگشاست. امروز جنگ در نظام جمهوری اسلامی ایران قطعاً جنگ در عرصه نظامی نیست چرا که دشمن می داند که در این عرصه نمی تواند در مقابل ایران بایستد بنابراین در سایر عرصه‌ها دست به طراحی عملیات می زند.

دشمن‌شناسی باید به عنوان یک درس در سرفصل دروس واحدهای دانشگاهی قرار گیرد

وی افزود: وظیفه شما به عنوان فرماندهان بسیج، شناسایی دشمن و اهدافش به دانشجویان و کسانی است که با آنها در ارتباط هستید، این موضوع به قدری مهم است که دشمن‌شناسی باید به عنوان یک درس مجزا در سرفصل درسی واحدهای دانشگاهی قرار گیرد. کرسی های آزاداندیشی باید این مسئله را تبیین کرده و راه های مقابله با برنامه های دشمن را در عرصه های سیاسی، فرهنگی و... در اختیار جوانان قرار دهند.

دشمن از پیشرفت های علمی کشور ما نگران و عصبانی است

دکتر فرهاد رهبر با اشاره به اینکه امروز دشمن از پیشرفت های علمی کشور ما نگران و عصبانی است، تصریح کرد: قطعاً یکی از عملیات هایی که توسط دشمنان طراحی خواهد شد، توقف سرعت علمی جمهوری اسلامی ایران است. همانطور که مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده‌اند که پیشرفت و سرعت علمی کشور نباید متوقف شود، باید در این زمینه تمام تلاش خود را به کار بسته و سرعت علمی خود را متناسب با سرعت دنیا تنظیم کنیم.

وی افزود: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری؛ اگر سرعت پیشرفت علمی کشور متوقف شود، حرکت دوباره هزینه های بسیاری در پی دارد. بنابراین باید بتوانیم عملیاتی طراحی کنیم که در عرصه علمی سرعت خود را افزایش داده و اعضای هیات علمی و دانشجویان را علاوه بر زمینه های علمی، در عرصه های سیاسی و فرهنگی فعال کنیم.

دکتر رهبر با بیان اینکه یکی از فعالیت های دشمن در زمینه سیاسی در دانشگاه ها، دوقطبی‌سازی میان جناح ها و دسته های سیاسی است، گفت: ما هیچ‌گاه با آگاهی سیاسی دانشجویان مخالف نبوده بلکه معتقدیم که دانشجویان باید آگاهی سیاسی بالایی داشته باشند اما دشمن از این استراتژی ما سوءاستفاده کرده و سیاسی‌بازی را به دانشجویان آموزش می دهد و از این راه دانشجویان را سرگرم می کند. در حالی که اگر ما بخواهیم عرصه سیاسی را تقویت کنیم، باید کرسی های آزاداندیشی را فعال نگه داریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: دشمن در زمینه فرهنگی نیز دارای برنامه های زیادی از جمله گسترش بی‌بندوباری فرهنگی در فضای مجازی و حقیقی است. باید برای این مسئله نیز طراحی عملیات ویژه ای داشته باشیم و برای آن مدلی طراحی کنیم تا دشمن نتواند به این عرصه ورود کند.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد من این است که تنها تدریس دو واحد درس دفاع مقدس در دانشگاه کفایت نمی کند و این تازه ابتدای کار است و ما باید بتوانیم در این زمینه فعال‌تر باشیم.

دکتر فرهاد رهبر خطاب به فرماندهان بسیج گفت: از شما می خواهم بتوانید فرماندهی در صحنه داشته باشید. باید بتوانیم این تفکر در صحنه بودن را بسیجی‌گونه در مجموعه دانشگاه اشاعه دهیم. اگر بتوانیم این مسئله را به صورت شبکه‌ای و تا آخرین حلقه گسترش دهیم، موفق خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه شما باید در عرصه های جدید طراحی عملیات دشمن حضور جدی مقابله ای و دفاعی داشته باشید، گفت: البته بهترین دفاع، حمله است و علاوه بر آن، باید بتوانیم طراحی عملیات حمله نیز داشته باشیم. باید با حمله پیروزمندانه دشمن را از عرصه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور خارج کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه یکی از دغدغه های امروز کشور مسائل اقتصادی و بیکاری جوانان است، گفت: باید در تمامی عرصه ها ازجمله اقتصادی، لباس رزم جهاد اقتصادی به تن کنیم و نگذاریم مردم ناامید شوند. مقام معظم رهبری به درستی به مساله امید آفرینی به مردم اشاره کردند و ما باید در این زمینه عملیاتی طراحی کنیم و ببینیم که چگونه می شود با مسئله بیکاری مقابله کرد.

وی افزود: در زمان دفاع مقدس یک دشمن داشتیم که با آن مبارزه کردیم اما امروز دشمنان زیادی داریم و باید با شناسایی درست آنها و اهداف‌شان در عرصه های مختلف و طراحی عملیات ، مانع پیشروی دشمن در کشور باشیم.

دکتر فرهاد رهبر در پایان خطاب به فرماندهان بسیج گفت: با هم بودن یکی از ملزومات موفقیت است و اتحاد در دل دشمن ترس و وحشت ایجاد می کند. شما نیز باید بتوانید با اتحاد و همبستگی، طراحی عملیات، تقسیم کار، ایجاد کارگروه و تجدید پیمان دوباره با فرماندهی کل مقام معظم رهبری، در آن راستا حرکت کرده و ان‌شاءالله پیروز باشید.

 


نظر شما :