اساتید معارف باید در حوزه معارف دینی و اسلامی احاطه کامل علمی داشته باشند/تدریس دین بدون قصد قربت و توجه قلبی موثر نخواهد بود

۲۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۹:۴۲ کد : ۵۱۷۱ اخبار و رویدادها اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۱۴۵۶
اساتید معارف باید در حوزه معارف دینی و اسلامی احاطه کامل علمی داشته باشند/تدریس دین بدون قصد قربت و توجه قلبی موثر نخواهد بود

حجت‌الاسلام والمسلمین کلانتری:

اساتید معارف باید در حوزه معارف دینی و اسلامی احاطه کامل علمی داشته باشند/تدریس دین بدون قصد قربت و توجه قلبی موثر نخواهد بود

حجت‌الاسلام والمسلمین کلانتری معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در اختتامیه گردهمایی مدیران و اعضای هیات علمی گروه‌های معارف دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور تاکید کرد: اساتید معارف اسلامی باید احاطه کامل علمی در حوزه معارف دینی و اسلامی داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری در این نشست با ارائه مسائلی از حوزه معارف اسلامی در سطح کشور و پستی و بلندی های این حوزه گفت: خدا را شاکرم به بنده توفیق داد که نقش کوچکی در این گستره وسیع معارف اسلامی کشور برعهده داشته باشم. بنده از سال 61 که دانشگاه ها پس از انقلاب فرهنگی بازگشایی شدند، به تدریس معارف اسلامی مشغول بوده ام. از آن زمان تاکنون همواره در این حوزه و در نقش های مختلف حضور داشته ام.

وی با اشاره به تحولات حوزه معارف اسلامی پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون گفت: از جمله تحولاتی که در این درس و حوزه اتفاق افتاد، تغییر سرفصل ها و عناوین درس، اضافه شدن کتب درسی از 6 عنوان به 16 عنوان بود. در واقع می توان گفت که طلسم‌ چندین‌ ساله شکسته شد و ما در همان دوره توانستیم گرایش‌های معارف را افزایش دهیم‌ و تعداد کتب را نیز به تعدادبیشتری برسانیم به طوری که امروز بیش از 60 عنوان کتاب درسی در اختیار اساتید معارف است.

وی با بیان اینکه پس از این تحولات به سمت تربیت مدرس در حوزه معارف اسلامی رفتیم، گفت: طراحی رشته کارشناسی ارشد در 5 گرایش و پس از آن دکتری مدرسی معارف در 5 گرایش نیز از جمله اقدامات انجام شده در این حوزه است.

حجت‌الاسلام کلانتری با بیان اینکه در همان زمان و با ابلاغی از دفتر مقام معظم رهبری تاکید شد که برای مدرسی معارف دست به کار شویم، گفت: طراحی دانشگاه معارف اسلامی در آن دوره صورت گرفت و این دانشگاه تبدیل به یک مرکز منحصربه‌فرد تربیت مدرس معارف اسلامی در سراسر کشور شد به طوری که امروز پس از 10 سال از تاسیس آن، بیش از هزار نفر از مدرسان واجد شرایط در مقطع ارشد و دکتری در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در آن زمان نشریات علمی و پژوهشی در کشور بسیار کم بود و این نشریات در حوزه معارف انگشت شمار بودند، گفت: بر این اساس برنامه‌ریزی برای انتشار نشریات علمی و پژوهشی را در دستورکار قرار داده و توانستیم نشریاتی منتشر کنیم. البته این کار بسیار سخت بود و برای گرفتن مجوز هر نشریه، به اندازه یک عملیات در جبهه کار می کردیم.

وی خاطرنشان کرد: بحمدالله امروز در حوزه معارف اسلامی، به خودکفایی در انتشار نشریات علمی و پژوهشی رسیده‌ایم.

حجت‌الاسلام کلانتری با تاکید بر اینکه به شدت مخالف ستادسازی های بی‌رویه و کم‌اثر هستم، گفت: نباید ستاد دائماً با تشکیل شورا، جلسه و گروه در مراکز از وظیفه خود غافل شود. ما باید تمام توان خود را در خط مقدم صرف کنیم. همه تلاش های ما به خاطر این است که استاد بتواند در خط مقدم، مسئولیت استادی خود را به نحو احسن انجام دهد.

وی ادامه داد:مقام معظم رهبری هم به شدت بر ستادسازی حساس هستند. ما نباید در تهران، نهاد ساخته و هزینه های بسیاری را ظرف ساختمان‌سازی کنیم چرا که اینها به خودی خود هیچ ارزشی ندارند. در دوران مسئولیتم در معاونت امور اساتید نیز بنده تاکید زیادی بر توجه به صف و دانشگاه داشتم و هدف ما این بود که بتوانیم استاد معارف باسواد و عالم دینی در دانشگاه ها داشته باشیم.

دکتر کلانتری خطاب به مدیران و اعضای هیات علمی گروه معارف اسلامی گفت: از تشریفات به شدت پرهیز کنید چرا که باعث هدررفت وقت و انرژی می شود.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه در گذشته با مشکلات زیادی مواجه بود، گفت: خوشبختانه امروز بارقه امیدی در این دانشگاه به وجود آمده است و ما باید بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم.

تدریس دین بدون قصد قربت و توجه قلبی موثر نخواهد بود

وی با تاکید بر اینکه اساتید گروه معارف باید در کار خود قصد قربت داشته باشند تا اثربخش باشند، گفت: این در صورتی است که تدریس درس های دیگر این‌گونه نیست. بنابراین در کار ما بسیار اهمیت دارد که همه کارها با محور الهی و خدایی بودن پیش رود.

دکتر کلانتری خطاب به اعضای هیات علمی و مدیران گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: تدریس دین بدون قصد قربت و توجه قلبی، نیت الهی و بدون توسل در پیشگاه خداوند، موثر نخواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه فعالیت اصلی اساتید گروه معارف باید کار استادی باشد، گفت: متاسفانه خیلی از اساتید وارد حاشیه شده‌اند و باید از این حواشی دوری گزینیم چرا که کار اصلی شما تدریس معارف اسلامی در دانشگاه است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه اساتید معارف باید احاطه کامل علمی در حوزه معارف دینی و اسلامی داشته باشند، گفت: ویژگی دانشگاه این است که در حوزه تخصصی و آموزش عالی حرکت می کند بنابراین باید در حوزه کاری خود تخصص لازم را داشته باشیم.

اساتید گروه معارف، عالِم دین در دانشگاه باشند

حجت‌الاسلام کلانتری خطاب به اعضای هیات علمی گروه معارف اسلامی گفت: عالِم دین در دانشگاه باشید یعنی صاحب تخصص در حوزه معارف دینی با ادبیات علمی، صاحب استدلال، صاحب منطق با چارچوب معین و ابزارهای مشخص دانشگاه باشید.

وی در توضیح چگونگی به دست آوردن احاطه علمی گفت: یکی از راه های رسیدن به احاطه علمی، انجام کار عمیق علمی در موضوعات معین معارف اسلامی است. کار علمی به دو صورت تخصصی و میان‌رشته‌ای صورت می گیرد که امروز رشته های میان رشته ای موردنیاز جامعه ماست و ما می توانیم در این حیطه فعالیت کنیم.

مطالعات مستمر عمومی و تخصصی؛ لازمه کار اساتید گروه معارف

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه امروز عرصه بسیار وسیعی برای معارف اسلامی باز است، گفت: اساتید گروه معارف باید کار مطالعاتی وسیعی برای کسب اطلاعات فراوان انجام دهند. بر این اساس باید همواره و به صورت مستمر مطالعات عمومی و تخصصی انجام دهیم. اساتید باید در دانشگاه در حد موظفی خود تدریس کنند، ‌این موضوع بسیار مهم است و باید مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

کلانتری با بیان اینکه دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران از اهم واجبات است و باید توسط اساتید گروه معارف انجام شود، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران باارزش است چرا که تعداد زیادی از جوانان این کشور برای حفظ آن جان خود را از دست داده‌اند. بنابراین دفاع از این نظام باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: بیشترین هجمه دشمن بر کارآمدی نظام است. ما می توانیم با ارائه آمارهای بین‌المللی از وضعیت کشور قبل و بعد از انقلاب، از این نظام دفاع کنیم.

دکتر کلانتری با تصریح اینکه آمارهای ما در تمامی حوزه‌ها نسبت به قبل از انقلاب با پیشرفت‌ چشمگیری‌ مواجه شده است، گفت: اگر به یاد داشته باشید‌ قبل ازانقلاب ما تنها 30 درصد قشر تحصیلکرده‌ در داخل کشورداشتیم‌ اما امرو‌ز برعکس‌ شده است و حدود 85 درصد‌جمعیت‌ ایران‌ تحصیلکرده‌ هستند. در زمان رژیم طاغوت خط تولیدی برای محصولات خود نداشتیم‌ و محصولات غذایی ما فقط‌ 33 روز را پاسخگو بوده‌اند اما امروزه ما به عنوان اولین صادر کننده محصولات غذایی در خاورمیانه‌ شناخته‌ می شویم. شما به عنوان قشر مهم این نظام‌ بایداین موضوعات و آمارها را برای جوانان بگویید زیرا آنان از این موضوعات خبر ندارند‌ و ممکن است در دام بیگانگان‌ بیفتند.

در ادامه این گردهمایی، اساتید و اعضای هیات علمی گروه معارف دانشگاه آزاد اسلامی مسائل و پیشنهادات خود را به معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کردند.

 


نظر شما :