فراخوان پژوهشهای قرآنی

۰۳ دی ۱۳۹۷ | ۰۸:۵۱ کد : ۶۸۱۰ ستاد شاهد و امور ایثارگران
تعداد بازدید:۷۸۷

فراخوان پژوهشهای قرآنی

 

فعالیت پژوهش های قرآنی از جمله برنامه هایی است که در اداره قرآن و معارف اسلامی  بنیادشهید و امور ایثارگران به منظور فراهم آوردن زمینه ای جهت آشنایی بیشتر جامعه هدف با مفاهیم تعالی بخش قرآن ، برگزار می شود .

فراخوان پیش رو با هدف ارتقای سطح فرهنگ قرآنی و اعتلای اخلاق دینی ، در صدد شناسایی و معرفی استعدادهای برجسته قرآن و معارف از بین جامعه ایثارگری می باشد.

امید است با رعایت کامل مفاد این فراخوان ضمن بسط و توسعه فعالیت های پژوهشی ، امکان ثبت و ارائه نتایج این پژوهش ها و کاربست آن در جامعه فراهم شود.

محورهای پژوهش های قرآنی:

 1. ایثار اجتماعی در آموزه های قرآن و معارف اسلامی

2- نقش ایثار اجتماعی در همگرایی افراد جامعه با توجه به آموزه های قرآن و معارف اسلامی

3 – بررسی ارتباط  ایثار اجتماعی و  اقتصاد مقاومتی در آموزه های قرآن و معارف اسلامی

 

 

   

 

  4- بررسی ارتباط ایثار اجتماعی و شاخصه های سبک زندگی ایثارگرانه در آموزه های قرآن و معارف اسلامی

  5-  راهکارهای آموزش نسل جوان در توسعه فرهنگ ایثار اجتماعی با توجه به آموزه های قرآن و معارف اسلامی

 

جوایز

-- نفر اول مبلغ 40 میلیون ریال

-- نفر دوم مبلغ30 میلیون ریال

-- نفر سوم مبلغ 20 میلیون ریال 

و همچنین مبلغ 10 میلیون ریال  برای هر کدام از افراد شرکت کننده که شایسته تقدیر می باشند .

مهلت ارسال مقاله به اداره کل توسط مناطق 8/10/97

اعلام نتایج    30/11/97

 

 

 

 

دستورالعمل نگارش مقاله

 

1- متن مقاله ارسالی به زبان فارسی باشد.

2- مقاله ارسالی، تحقیقی و بر اساس معیارهای علمی باشد.

3- فایل متن مقاله با پسوند doc یاdocx  و با ویرایش 2010  word باشد.

 1. حجم مقاله از 20 صفحه و تعداد کلمات مقاله از 8000 واژه بیشتر نباشد.
 2. مقاله با فاصله میان سطور و با تورفتگی نیم سانتی‌متر در سطر اول پاراگراف، تایپ شود.
 3. متن مقاله با فونت  b nazaninو اندازه 13 ارائه شود.
 4. متن عربی آیات در بین علامت گیومه« » قرار گیرد و آدرس آیه در داخل پرانتز به صورت (نام سوره/ شماره آیه)، درج شود مثال: «ادع الی سبیل ربک بالحکمه و الموعظه الحسنه» (نحل/125)
 5. اگر از ترجمه خاصی از قرآن یا منابع روایی، در مقاله استفاده می‌شود، باید مشخصات مترجم و کتابشناسی ترجمه در بخش منابع قید شود.

 لازم است مقاله، شامل بخش‌های زیر باشد:

 • عنوان مقاله: ناظر به موضوع تحقیق، به صورت کوتاه و رسا درج شود.

 

 • مشخصات نویسنده: مشخصات نویسنده باید به این صورت ذکر گردد: نام و نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان به همراه ایمیل و شماره تلفن تماس.

 

 

 • چکیده: از 100 تا 150 کلمه به زبان فارسی بیانگر محتوای نوشتار، بیان مسئله، اهداف، ماهیّت پژوهش و نتایج تحقیق).

 

 • کلید واژه‌ها: حداکثر 6 واژه از میان واژگانی که نقش نمایه و فهرست را ایفا می‌کنند و کار جستجوی الکترونیکی را آسان می‌سازند.
 • مقدمه: بیان هدف پژوهشگر از انجام پژوهش، هدف از انتشار آن، اشاره به سوابق پژوهش و ارتباط آنها با موضوع نوشتار.

 

 • بدنه اصلی مقاله:
 • بدنه مقاله که متن اصلی است، مشتمل بر فصول مختلف است .هر فصل درون خود زیر فصل‌های دیگری دارد . زیر فصل‌ها هر کدام مشتمل بر چندین پاراگراف است، به گونه‌ای که هر پاراگراف حاوی یک موضوع مشخص می‌باشد.
 • هر دسته از موضوعات مرتبط در ذیل یک عنوان در زیر فصلی خاص قرار گیرند.
 • هر دسته از عناوین‌، ذیل عنوان کلّی‌تر به عنوان فصل قرار گیرند و تقدّم و تاخّر مطالب در آن رعایت شده باشد.
 • نقل قول مستقیم: در مواردی که مطلبی عیناٌ از منبعی نقل می شود، ابتدا و انتهای مطلب گیومه «» قرار داده شود. نقل به مضمون از کتابی نیازی به درج گیومه ندارد.
 • ارجاع درون متن: هر مطلب نقل شده باید به منبعی ارجاع داده شود. به جای ذکر مراجع در پاورقی یا در انتهای مقاله، بعد از هر نقل قول مستقیم یا غیر مستقیم، مرجع  مورد نظر بدین صورت ذکر شود: (نام خانوادگی موُلف، سال انتشار، شماره جلد و صفحه) مثال: (طباطبائی، 1380، ج1، ص200) و اگر به چند صفحه از یک منبع استناد می‌شود شماره صفحات از سمت راست به چپ و با گذاشتن علامت (صص) تنظیم گردد؛ مثلاٌ: (طباطبائی، 1380، ج 1). در صورتی که نام خانوادگی موُلف، مشترک است باید اسم وی هم مورد اشاره قرار گیرد.

    اگر از یک نویسنده در یک سال، دو اثر یا بیشتر منتشر شده و در مقاله مورد استفاده قرار گرفته است، با آوردن حروف الفبا بعد از سال انتشار میان دو اثر تفکیک صورت می‌گیرد. اگر از یک نویسنده بیش از یک اثر استفاده شده است، ذکر منبع بدین شکل صورت می‌گیرد: (نام خانوادگی، سال انتشار اثر اول، شماره جلد و سال انتشار اثر دوم، شماره جلد و صفحه). اگر

موُلفان یک اثر بیش از سه نفر باشند، فقط نام خانوادگی یک نفر آورده می شود و با ذکر واژه «دیگران» به سایر موُلفان اشاره شود. 

 • نتیجه: بین 100 تا 200 کلمه، حاوی جمع‌بندی و خلاصه‌گیری، از مهم‌ترین مسائلی که نویسنده آنها را در مقاله‌اش به طور مستند شرح و بسط داده است.

 

 • فهرست منابع: کتب و مقالاتی که نویسنده در مقاله‌اش به آنها استناد نموده و یا از آنها نقل قول کرده است. فهرست منابع در پایان مقاله و در صفحه جداگانه بر اساس حروف الفبا (نام خانوادگی مؤلف) با دستورالعمل زیر تنظیم گردد:
 • کتاب: نام خانوادگی، نام (سال انتشار)، عنوان کتاب، نام مترجم، محل نشر، ناشر (شایان ذکر است نام کتاب با فونت Italic و Bold تایپ گردد).
 • مقاله: نام خانوادگی، نام (سال انتشار)، "عنوان مقاله"، نام مجله، شماره مجله، عنوان مقاله داخل گیومه و نام مجله با فونت  Italic وBold تایپ گردد.
 • پایان‌نامه: نام خانوادگی، نام (سال دفاع)، "عنوان پایان‌نامه"، پایان‌نامه کارشناسی ارشد/ دکتری، رشته، دانشکده، عنوان پایان نامه داخل گیومه و نام مجله با Italic وBold تایپ گردد.
 • نکته پایانی: درصورت عدم تعیین برخی مشخصات، از الفاظ "بی‌جا" برای (بدون محل نشر)، "بی‌نا" برای (بدون ناشر)، "بی‌تا"برای (بدون تاریخ) استفاده شود.