۱۷ هسته و واحد فناور در مرکز رشد واحد تهران شمال فعالیت دارند

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در آستانه تحول

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۸ کد : ۷۳۵۵ اخبار و رویدادها اطلاعیه ها اخبار تصویری
تعداد بازدید:۲۸۲۰
مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال در آستانه تحول

مراکز رشد؛ همانند انکوباتورها که در آزمایشگاه بیولوژی برای کشت و رشد نمونه های زنده مانند سلول ها به کار می روند، عمل می‌کنند. در واقع فلسفه ایجاد این مراکز فراهم آوری زمینه ای برای تبدیل ایده به محصول در جهت کمک به صاحبان ایده است. واقعیت این است که در هر لحظه ایده‌های خوب متفاوتی در ذهن برخی خطور می‌کند ولی بسیاری از آنها با بی توجهی به فراموشی سپرده می شوند و تنها اندکی از افراد، درگیری ذهنی خود با ایده را حفظ می‌کنند؛ از این تعداد نیز درصد زیادی توانایی اجرایی کردن ایده خود را ندارند. مراکز رشد مکانی برای حمایت از صاحبان ایده به منظور تبدیل ایده خام به نمونه اولیه و در نهایت، قرارگیری در مسیری است که به محصول نهایی و قابل ارائه ختم شود.

مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال نیز از تاریخ ۱۵ آذر ۹۵ رسماً فعالیت خود را آغاز کرده است.

هم اکنون مدیریت این مرکز بر عهده دکتر مقداد جهرومی از اساتید جوان، با انگیزه، پرانرژی و نواندیش واحد تهران شمال است.

برای آشنایی بیشتر با فعالیت های این مرکز و اطلاع از برنامه های آتی آن با دکتر جهرومی به گفتگو نشستیم که چکیده آن در پی می آید.

جناب دکتر جهرومی ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق، لطفا خودتان را معرفی کنید و چکیده ای در مورد تخصص، تحصیلات و سوابق علمی و اجرایی تان بفرمایید.

با سلام و تشکر از شما و سایر همکارانتان در روابط عمومی واحد تهران شمال، اینجانب مقداد جهرومی، دکتری خود را در رشته مهندسی صنایع اخذ کرده و استاد یار گروه مهندسی صنایع دانشگاه آزاد اسلامی می باشم. در دانشگاه آزاد اسلامی چندین سال مدیریت گروه مهندسی صنایع و مدیریت اجرایی را عهده دار بوده ام و هم اکنون نیز مسئولیت مدیریت مرکز رشد به اینجانب سپرده شده است. تخصصص اصلی اینجانب حوزه مدیریت و برنامه ریزی استراتژیک می باشد و در این زمینه طرح، مشاوره و پروژه هایی را در رزومه کاری خود دارم.

 

 از چه تاریخی مسئولیت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال را عهده دار شده اید؟

بنده از تاریخ ۱۲ آبان ۹7 با حکم ریاست محترم واحد، مدیریت مرکز رشد این واحد دانشگاهی را عهده دار شدم.

 در ابتدا بفرمایید که چه اتفاقی در واحدهای دانشگاهی افتاد که مسئولین به فکر راه اندازی مراکز رشد افتادند؟

همانطور که مستحضرید سیر تکامل دانشگاه ها تا به امروز چندین نسل متفاوت را سپری کرده است. هم اکنون موضوع دانشگاه های نسل سوم یا کارآفرین و همچنین دانشگاه های نسل چهارم یا ثروت آفرین مطرح است. امروزه دانشگاه های مطرح، رویکرد خود را از استاد محوری و در بدترین حالت از دانشجو محوری به سمت مساله محوری تغییر داده اند.

 در واقع این دانشگاه‌ها قصد دارند با حضور در بطن جامعه و صنعت به ایفای نقش به طور جدی بپردازند. تجربه چند ده ساله دانشگاه های کشور نیز نشان داده است آموزش محوری و حتی پژوهش محوریِ صرف، اثربخش نمی باشد. در واقع تلاش برای حل مسائل مورد انتظار جامعه و صنعت باید دغدغه دانشگاه ها باشد. این موضوع ضرورت تغییر فرهنگ و جو حاکم بر دانشگاه‌ها به سمت ارتباط بیشتر با جامعه و صنعت را دو چندان می‌کند. علت تشکیل مرکز رشد در واحد تهران شمال همانند سایر دانشگاهها ایجاد بستر و فضایی مناسب برای حمایت از اساتید و دانشجویان صاحبان ایده و شروع گام های اولیه به منظور تکمیل یادگیری تبدیل علم به ثروت بوده است.

بفرمایید که چند واحد فناور در این مرکز مشغول به فعالیت هستند؟

در حال حاضر حدود ۱۷ هسته و واحد فناور در مرکز رشد حضور دارند که درصد قابل توجهی از آنها دانشجویان و فارغ التحصیلان واحد تهران شمال می باشند.

این هسته ها و واحدهای فناور عمدتا در چه حوزه هایی فعالیت می کنند؟

حوزه فعالیت هسته ها و واحدهای فناور مستقر در این مرکز بسیار متفاوت است.

لطفا چند نمونه را ذکر کنید.

 به عنوان نمونه واحد فناور پادافزار از واحدهایی است که در این مرکز، به درجه شرکت دانش بنیان ارتقاء یافته است. زمینه اصلی فعالیت این شرکت دانش بنیان، تحقیق و توسعه و تولید ایستگاه‌های اینورتور جوشکاری است.

 شرکت نانو شیمی یاخته از واحدهای فعال در مرکز رشد است که در شرف تبدیل شدن به شرکت دانش بنیان است. این شرکت در حوزه تحقیق و توسعه و تولید کیتوسان به عنوان یک پلی ساکارید طبیعی فعالیت می کند.

 

یکی دیگر از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد واحد تهران شمال ایران نیلز می باشد که در زمینه تحقیق و توسعه مواد بر پایه مواد طبیعی و گیاهی فعال است.

واحد توسعه پزشکی فناور آیریا در زمینه تولید مواد اولیه نانوکامپوزیت های پزشکی و دندانپزشکی از جمله هیدروکسی آپاتیت با مورفولوژی های مختلف، به تحقیق و توسعه مشغول است.

یکی دیگر از هسته های مستقر در مرکز رشد، در زمینه تولید دوربین های مداربسته فعال است که در این زمینه به لحاظ سخت افزاری و به خصوص نرم افزاری دانش فنی مربوطه را به دست آورده و تاکنون محصولات خود را به مشتریان بسیاری عرضه کرده است. در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت محصولات خارجی فرصت مناسبی برای فروش محصولات این مجموعه، فراهم شده است.

 شرکت رهیافت نوین دارویی تریتا نیز در حوزه تولید فرآورده های طبیعی در این مرکز مشغول تحقیق و توسعه است.

هسته ها و واحدهای فناور دیگر نیز در زمینه تولید نرم افزارهای آموزشی زبان های زنده دنیا، نرم افزارهای مدیریت دارایی های فیزیکی، کیت های شناسایی DNA، تصفیه آب و هوا و کیت های تشخیص آزمایشگاهی در این مرکز فعالیت میکنند.

 

آیا می توان گفت یکی از نتایج راه اندازی این مراکز شناسایی دانشجویان مستعد و کوشاست؟

دقیقا همین طور است. یکی از اهداف مهم مرکز رشد، شناسایی و جذب صاحبان ایده و افراد مستعد فعالیت در حوزه کارآفرینی است. تمرکز ما بر روی استعدادهای واحد تهران شمال است و یقین داریم با کشف و حمایت از آنها میتوان به نتایج فوق العاده ای دست یابیم. با این وجود ما از همکاری با صاحبان ایده های خارج از واحد نیز استقبال می کنیم.

آیا فکر نمی کنید که هنوز درصد زیادی از دانشجویان با این مرکز، اهداف آن و فعالیت ها و ظرفیت هایش آشنا نیستند؟

بله. متاسفانه درصد بالایی از اساتید و دانشجویان واحد از امکانات و ماموریت مرکز رشد بی اطلاع هستند. ما متوجه این موضوع هستیم و به همین دلیل سعی کرده ایم با برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و رویدادهای مرتبط و حتی ارتباط چهره به چهره این مرکز را به دانشجویان بشناسانیم. نتایج خوبی هم گرفته ایم و هم اکنون هم از طرق مختلف تلاش می کنیم که اطلاعات لازم را در خصوص این مرکز به دانشجویان بدهیم.

 

این مرکز چه امکاناتی را برای متقاضیان فعالیت در آن در نظر گرفته است؟

از امکاناتی که مرکز در اختیار متقاضیان قرار می دهد می توان به اختصاص فضای اداری و آزمایشگاهی، برگزاری دوره‌های آموزشی به فراخور نیاز هسته ها و واحدهای فناور، زمینه سازی حضور آنها در نمایشگاه‌های مختلف، ارائه مشاوره های تخصصی و حمایت از ساخت نمونه اولیه اشاره کرد.

از برنامه هایی که برای توسعه این مرکز در دست اقدام دارید، بفرمایید.

 یکی از برنامه‌های مرکز رشد، ایجاد ساختار مناسب جهت حضور محققان و علاقه مندان حوزه های مختلف جهت انجام کارهای تحقیق و توسعه به منظور کسب دانش فنی روز و انتقال به متقاضیان آن است.

یعنی هنوز ساختاری برای جذب محققان و متخصصان حوزه های مختلف علمی در این مرکز تدوین نشده است؟

اینطور نیست. ما می خواهیم علاوه بر ساختار کنونی، زمینه و ساختار مناسب و چابک تری با رویکرد پروژه محوری، که زمینه ای مطلوب برای فعالیت متخصصین و علاقه مندان دستیابی به دانش فنی است،  در این مرکز فراهم کنیم.

در مورد این ساختار پروژه ای یا رویکرد پروژه محوری که فرمودید قدری بیشتر توضیح دهید.

 ساختار پروژه ای، ساختار موقتی است که در آن نقش ها و وظایف افراد تا زمان اتمام پروژه با توجه به ابعاد پروژه، مشخص شده و بعد از اتمام پروژه منحل می شود. در این ساختار مدیران هر پروژه تعیین شده و نقش ها و مسئولیت ها به فراخور نیاز تعریف و بکار گرفته میشوند. از این ساختار موقتی تا انتهای پروژه حمایت ویژه خواهد شد.

با توجه به اینکه در همین مدت زمان کوتاه مدیریت شما در این مرکز، تعداد واحدها یا هسته های فناور از 9 واحد به 17 واحد افزایش یافته است، آیا باز هم شاهد فعالیت واحدها یا هسته های فناور جدیدی در این مرکز خواهیم بود؟

ان شاءالله. با توجه به ظرفیت ها و امکانات موجود از تشکیل و حضور هسته ها و واحد های فنآور استقبال میکنیم.

برنامه های بلند مدت مرکز رشد چه خواهد بود؟

راه اندازی دفاتر انتقال تکنولوژی و همچنین شتاب دهنده های تخصصی از برنامه‌های اصلی مرکز رشد خواهد بود که در صورت تحقق آنها با در نظر گرفتن ساختار پروژه محور ذکر شده، تحول اساسی در زمینه ماموریت دانشگاه در قبال جامعه و صنعت اتفاق خواهد افتاد.

میزان حمایت مسئولین واحد از این مرکز و برنامه های توسعه آن را چگونه ارزیابی می کنید؟

 کسب تجربه و یادگیری در زمینه بکارگیری علم و تولید ثروت از آن به صورت همزمان، بزرگترین سرمایه دانشگاه محسوب می‌شود و قطعا برای رسیدن به این مهم می بایست سرمایه‌گذاری هایی انجام شود. در حال حاضر حمایت ریاست محترم واحد از رشد کیفی و کمی فعالیت های مرکز رشد، بزرگترین نقطه قوت برای مرکز محسوب می‌شود و امیدواریم بتوانیم با حمایت سایر معاونت ها در این زمینه، تحقق اهداف عالیه دانشگاه در این حوزه را شاهد باشیم.

سخن آخر؟

در پایان از همه اساتید و دانشجویان دارای طرح یا ایده، دعوت به حضور در مرکز رشد و بهره مندی از امکانات واحد میکنم. حضور در فضاهایی همچون مراکز رشد و مشاهده خروجی های ارزشمند تیم های نوپا، انگیزه بخش میباشد. بعلاوه تعامل و استفاده از تجربیات آنها نیز حایز اهمیت است.

کلید واژه ها: #دانشگاه‌آزاد‌اسلامی #واحد‌تهران‌شمال #مرکز‌رشد #دکتر‌مقداد‎جهرومی


( ۱ )

نظر شما :