با حضور رئیس و تعدادی از مسئولان سازمان پدافند غیرعامل کشور در واحد تهران شمال برگزار شد؛

نشست تخصصی تاب آوری و حفاظت از زیرساخت های شهری با رویکرد پدافند غیرعامل

۳۱ تیر ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۶ کد : ۷۶۳۵ اخبار و رویدادها اطلاعیه ها اخبار تصویری
تعداد بازدید:۲۱۳۰
دومین پنل تخصصی برنامه علمی واحد تهران شمال، با عنوان تاب آوری و حفاظت از زیرساخت های شهری با رویکرد پدافند غیرعامل، با حضور مسئولان این سازمان و کارشناسان و استادان دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، در این نشست دکتر جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، با ذکر این نکته که موضوع دفاع همواره در ماهیت شهرها وجود داشته است و شهرهای قدیمی و تاریخی همواره دارای عناصر دفاعی مانند قلعه، دیوارهای دفاعی، دروازه های بزرگ و حتی بافت شهری متناسب با دفاع بوده اند، گفت: در گذشته هم هیچ شهری بدون عناصر دفاعی نبوده و پدافند غیرعامل در ساختار شهرها وجود داشته است.

بنابر اعلام رئیس سازمان پدافند غیرعامل، امروزه 72 درصد از جمعیت کشور ما شهرنشین هستند و ما 51 شهر با جمعیت بالای 250 هزار نفر داریم که این شهرها حدود 70 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده اند و متاسفانه تعداد زیادی از آنها فاقد نقشه و استراتژی رشد و توسعه شهری بوده اند؛ لذا حفاظت از زیرساخت های آنها تلاش، مطالعات و تحقیقات علمی بیشتری را می طلبد.

سردار جلالی با ذکر این نکته که از نظر پدافند غیرعامل مدیریت شهری و حفاظت از زیرساخت های شهری نیازمند یک دانش ترکیبی و سیستمی است، تاکید کرد: ما به یک نگاه همسو بین همه رشته های مرتبط با امور شهری نیاز داریم و معتقدیم که این نگاه باید در دانشگاه شکل بگیرد.

دکتر جلالی با بیان این مطلب که یکی از تهدیداتی که شهرها و زیرساخت های شهری ما را تهدید می کند و باید در بحث تاب آوری و حفاظت از زیرساخت های شهری به آن توجه ویژه داشت، تهدیدات تروریستی است، گفت: هر چند که وضعیت کشور از نظر امنیتی در حد خوب و حتی عالی است اما می بینیم که امروزه ما درگیر یک جنگ تمام عیار تروریستی علیه کشورمان هستیم به نحوی که آمریکایی ها تمام ظرفیت های تروریستی خود را بر علیه ما فعال کرده اند، لذا در مباحث علمیِ تاب آوری و حفاظت از زیرساخت های شهری باید این مهم نیز مد نظر قرار گیرد.

در ابتدای این نشست تخصصی دکتر حمیدرضا خالدی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، با اعلام اینکه این پنل بعد از پنل تخصصی "ارائه الگوی مدیریت و ارزیابی ریسک با رویکرد پدافند غیرعامل"، دومین پنل تخصصی است که  با حضور ریاست و معاونین و مسئولان سازمان پدافند غیرعامل برگزار می شود، گفت: یکی از سیاست های اصلی پدافند غیرعامل حفظ کارکردهای اصلی سیستم های حیاتی کشور در شرایط تهدید و بحران است.

دکتر خالدی با تاکید بر ظرفیت علمی دانشمندان جوان دانشگاه های کشور، افزود: ما باید با استفاده از این ظرفیت های بومی و ملی تاب آوری ملی را افزایش داده و آن را کاملا بومی کنیم.

در ادامه این نشست دکتر منصور باقرصاد، رئیس مرکز مطالعات فنی مهندسی سازمان پدافند غیرعامل به شرح و تبیین وظایف و فعالیت های این مرکز مطالعاتی پرداخت و دکتر محمدعلی نکویی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر، در خصوص "الگوها و تعاریف تاب آوری در شهر و زیرساخت های شهری" به ارائه مطلب پرداخت.

پس از آن دکتر مهدی امینیان، عضو هیئت علمی واحد تهران شمال، به ارائه سخنانی با عنوان "حفاظت و تاب آوری سایبری در زیرساخت های هوشمند شهری"، و دکتر رضا دشتی، عضو هیئی علمی دانشگاه علم و صنعت، با عنوان "تاب آوری در سیستم های توزیع برق شهری" پرداختند.

در قسمت دیگری از این نشست تخصصی دکتر علی امینی، عضو هیئت علمی واحد تهران شمال، مباحثی را با عنوان "تاب آوری شبکه ترابری کلان شهرها در شرایط بحران" و دکتر امیدرضا صفی یاری، استاد مدعو واحد تهران شمال، موضوع "تحلیل و سنجش تاب آوری شبکه توزیع گاز شهری در برابر مخاطرات انسان ساخت عمدی و اندرکنش زیرساختی" مطرح کردند و در ادامه دکتر بهروز عرب، عضو هیات علمی واحد تهران شمال، به جمع بندی مباحث مطرح شده پرداختند.

در پایان این نشست با حضور سردار جلالی و دکتر خالدی و دکتر باقرصاد از برخی چهره های علمی فعال در این حوزه تقدیر شد.


( ۳ )

نظر شما :