دکتر رنجبر قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در گرامی‌داشت هفته پژوهش در واحد تهران شمال اعلام کرد؛

دانشگاه آزاد اسلامی الگوی دانشگاه‌های تقاضا محور و تحول گراست

۰۳ دی ۱۳۹۸ | ۱۳:۲۲ کد : ۸۴۹۸ اخبار و رویدادها اطلاعیه ها اخبار تصویری
تعداد بازدید:۷۰۵
قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: دانشگاه آزاد اسلامی الگوی دانشگاه‌های تقاضا‌محور و تحول‌گراست.
دانشگاه آزاد اسلامی الگوی دانشگاه‌های تقاضا محور و تحول گراست

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، بیژن رنجبر در مراسم گرامی‌داشت هفته پژوهش که صبح امروز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال برگزار شد، اظهار کرد: دانش و دانشگاه در ایران از جایگاه بسیار برجسته‌ای برخوردار بوده است و اندیشمندان این سرزمین می‌توانند تمدن نوین اسلامی را تشکیل دهند.

وی افزود: درون‌مایه غرب‌گرا باید از دانشگاه‌ها خارج شود و اساتید انقلابی نقش مهمی در این زمینه باید ایفا کنند و دانشگاه اسلامی را به معنای حقیقی کلمه رقم بزنند.
قائم مقام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: اسلامی شدن دانشگاه‌ها، یکی از موضوعاتی است که باید به‌طور جدی آن را دنبال کنیم.

رنجبر عنوان کرد: رویکرد دانشگاه‌ها باید در جمهوری اسلامی، توحیدی باشد. کارکردهای دانشگاه‌ها در نظام غربی‌ها تولید دانش(پژوهش)، انتقال دانش(آموزش) و اشاعه نشر آموزش(خدمات آموزشی) است اما دانشگاه‌ در تراز اسلامی باید به دنبال تعلیم و تربیت بر مبنای اسلام باشد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی الگوی دانشگاه‌های تقاضا‌محور و تحول‌گراست. اقتصاد وابسته به نفت و سهم اندک تولیدات دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی و رشد کمی در تولیدات علمی- نوآوری پایین از جمله چالش‌ها و مشکلات اصلی دانشگاه‌هاست که دانشگاه آزاد به دنبال برطرف کردن این مشکلات است و به سوی دانشگاه نسل چهارم حرکت می‌کند.

قائم مقام دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: راهبرد تحول دانشگاه آزاد اسلامی به صورت تحول کلان و خُرد بوده است. مدل راهبردی تحول دانشگاه آزاد اسلامی بر مبنای اشتغال‌آفرینی دانش‌بنیان، تولید ثروت و کاربردی‌سازی دانش، راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک و متوسط دانش‌بنیان است.

رنجبر ادامه داد: در دانشگاه آزاد، تحول در نظام یادگیری و آموزش اتفاق افتاده است‌. تمرکز بر نیازمندی‌ها و تقاضا، ارزش‌گذاری و ارزشیابی، رشته‌های تحصیلی و تخصص‌ها، جذب هیئت علمی و روش‌های یادگیری و مهارت افزایی از زیرشاخه‌های نظام یادگیری و آموزش در این دانشگاه است.

وی عنوان کرد: همچنین در نظام پژوهش و فناوری تحول خوبی در دانشگاه آزاد رخ داده است. تمرکز بر نیازمندی‌ها و تقاضا و بودجه‌ریزی پژوهشی از جمله کارهایی است که در نظام پژوهش و فناوری انجام شده است. راهبردهای اصلی توسعه فناوری در دانشگاه آزاد، شبکه‌سازی در بستر علم و فناوری، تامین زیرساخت‌ها و تجهیزات پیشرفته و حمایت از توسعه و تجاری‌سازی فناوری و مدیریت ریسک است.

قائم مقام دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی، معاونت پژوهش و فناوری وجود داشت اما امسال این معاونت به چهار معاونت راهبردی شامل «علوم انسانی و هنر»، «کشاورزی، علوم و مهندسی»، «تحقیقات، فناوری و نوآوری»، «علوم پزشکی» و «پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی» تبدیل شده است و این به معنای تحول اساسی در دانشگاه آزاد است و در آینده نزدیک شاهد پیشرفت‌های شگرف این دانشگاه در حوزه علم و فناوری خواهیم بود.

کلید واژه ها: #دانشگاه‌آزاد‌اسلامی #واحد‌تهران‌شمال مراسم هفته‌پژوهش دکتر‌بیژن‌رنجبر قائم‌مقام‌ریاست‌دانشگاه‌آزاد‌اسلامی


( ۳ )

نظر شما :